V hlavnom meste bude v utorok protestovať asi 8000 učiteľov

12.09.2011 Bratislava

Bratislava 12. septembra (TASR) - Do hlavného mesta pricestuje 13. septembra 7000 až 8000 učiteľov a zamestnancov školstva. Pred Úradom vlády budú protestovať proti nedostatku financií v školstve a tiež nízkym platom.

\"Monitorujeme situáciu, prípravy sú v plnom prúde, autobusy objednané,\" povedal pre TASR podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jozef Lužák.

Hlavným cieľom utorňajšej akcie je upozorniť verejnosť a vládu na to, že sa neplní programové vyhlásenie vlády, a to najmä kapitola o financovaní školstva. \"Pri vyhodnotení Európskou komisiou sa Slovensko umiestnilo z 27 európskych štátov na 27. mieste investovaním 3,8 percenta podielu HDP na školstvo. Naše platy sú hlboko pod celoeurópskym priemerom,\" upozorňuje odborársky predák. Školské odbory žiadajú, aby vláda do konca tohto volebného obdobia zabezpečila investíciu do školstva na úrovni šiestich percent HDP. Mzdy učiteľov by mali dosiahnuť 1,2 až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého kariérneho stupňa.

O týchto požiadavkách chcú odborári rokovať s vládou Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Po utorňajšom protestnom mítingu však nemajú dohodnuté stretnutie so žiadnym členom kabinetu. \"S pánom ministrom (školstva, pozn. red.) sa stretávame pravidelne. Je príliš slabý, aby mohol rozhodovať o navýšení finančných prostriedkov, ktoré pôjdu do školstva,\" myslí si Lužák. Šéf rezortu školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) je podľa neho stotožnený s tým, že treba stabilizovať verejné financie a že viac prostriedkov, ako vyčleňuje budúcoročný rozpočet, sa školstvo nedočká. \"My tvrdíme, že musí byť viac. To nie je ani na prežitie, nie na rozvoj. O platoch ani nehovorím,\" dodáva Lužák.

Na mítingu pred Úradom vlády sa zúčastnia aj organizátori petície Ako ďalej učiteľ, ktorá sa spustila v máji tohto roka. \"Už pred piatimi dňami padlo rozhodnutie, že ich podporíme,\" povedal pre TASR iniciátor petície Ľudovít Sebelédi. Petícia, pod ktorou je podľa Sebelédiho podpísaných 35.000 učiteľov, zakotvuje požiadavku zvýšiť investície do vedy, nástupný plat učiteľa by mal dosiahnuť 1,2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Ďalšou požiadavkou bol odchod pedagóga do dôchodku vo veku 56 rokov alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému. Sebelédi však dnes na svojom blogu napísal, že skorší odchod do dôchodku nie je reálnou požiadavkou. Na proteste by však učitelia podľa neho mali žiadať hlavne tri požiadavky - šesť percent HDP na školstvo, viazanosť platov na priemernú mzdu a tiež plošné zvýšenie tabuliek pracovníkov školstva aspoň o 30 percent.
 

Vyberte región